4 דרכים להתמודד עם התחושות הספק

4 דרכים להתמודד עם תחושת הספק

בפוסט הקודם שיתפתי בספק שעלה בי לפני שפרסמתי את האתר. כדי לדעת איך מתמודדים עם הספק כדאי לדעת איך הוא נוצר. אז מאיפה צץ לו הספק..?


בכל פעם שהחלטנו לא לעשות משהו שרצינו, שהאמנו למישהו שאמר לנו "אתה לא יכול", בעצם האכלנו את הספק הזה ונתנו לו לגדול. הספק הוא מצב בין אמונה לחוסר אמונה. הוא נובע מתוך חוסר ביטחון בפעולה או החלטה שאנחנו רוצים לבצע. לא נולדנו עם הספק. התחושה הזאת התפתחה מאירועים שקרו ומהחלטות שקיבלנו במהלך החיים.

החלק הזהיר
במהלך החיים נוצר בנו החלק הזהיר. הוא הגיע בשביל להגן עלינו בדרך כלשהי. מעבר לזה הוא בא לקדם ולשרת אותנו. הוא רצה בטובתנו ובהצלחה שלנו. ומאז שהוא נוצר הוא מלווה אותנו לאורך השנים.
לדוגמא, ילד מספר סיפור בגן והילדים צוחקים עליו. הילד מרגיש עלבון ונוצרת אצלו תחושה שמסוכן לספר סיפורים בפני אנשים. אם הוא יספר דברים אישיים הוא עלול להיפגע ועלולים לזלזל בו. הוא עושה החלטה שבפעם הבאה שהוא יספר סיפור הוא יזהר.
ככה מתפתח חלק שתפקידו להגן עליו מפני פגיעה. החלק יוביל אותו להתנהגות יותר מסוגרת, הוא פחות ירצה לבלוט. הוא ירגיש חוסר נעימות כשיש קהל, כי לעמוד בפני קהל זו סכנה.
עכשיו הילד הזה גדל והיום הוא בחור בן 30 ויש לו פרזנטציה בכנס לגיוס משקיעים. החלק הזה יפריע לו לבצע את הפרזנטציה. החלק הזהיר עדיין פועל כאילו יש כאן סכנה.
אז איך הבחור יכול לצאת מזה?
בשביל כך יש לנו את ארבע הדרכים להתמודדות עם ספק…

 

1. פרופורציה
בשביל להתגבר על הספק למדתי להבחין שזאת רק התראה ולא איום ממשי. אני מכבד ומעריך את הקול הזה, הוא מבצע את תפקידו, עושה מה שהוא חושב שצריך לעשות כדי לשמור עלי. אבל אני שואל את עצמי: האם יש כאן סכנה אמיתית לחיים שלי? האם יש כאן משהו שיכול לפגוע בי פיזית? כולנו יודעים את התשובה…

2. קצת צניעות
כל פעם שאני חושב לעצמי "מה אנשים יגידו?" אני מזכיר לעצמי שהעולם לא נע סביבי. לאף אחד לא באמת אכפת, אנשים רוב הזמן עסוקים בעצמם. כולנו יודעים כמה מהר אנשים שוכחים ועוברים לדבר הבא. לפעמים יהיו אנשים "אמיצים" שיגיבו בצורה הרסנית או ביקורתית, זה גם בסדר. סימן שהנושא עניין אותם ולכן הם השקיעו מזמנם היקר. בטח יש להם שאלה או משהו שמטריד אותם שאני יכול לפתור.

3. להפוך את הספק להרפתקה
אני מזהה את הספק ומשתמש בו כדי להתקדם במקום להתכנס בתוך עצמי. במקום לבקר את עצמי שיש לי את התחושות השליליות האלה או לחשוב שהקול הזה אומר לי לעצור ולסגת, אני פשוט מבין שהקול הזה הוא תמרור שאומר לי "יעדים חדשים לפניך".
אז מה אני עושה?
אני עונה לו: אני יודע. הכל בסדר. זה בדיוק הכיוון שאליו אני רוצה להתקדם.
קדימה, בוא נגביר קצב.

4. נתינה
כל פעם שעולה בי ספק אני אומר לעצמי: אני בא לתת, אני אתן את המקסימום שלי, מי שרוצה ייקח, מי שלא, הכל טוב. אני יוצא מהבועה של עצמי, מסתכל על האנשים סביבי וחושב איך אני באמת יכול לעזור להם? כל תשומת הלב שלי מתמקדת בהם ולא בי. אני פועל מהמקום הזה ואז הספק נעלם.


אני בחיים לא אשכח, שניה לפני שלחצתי על הכפתור פרסם את האתר אמרתי לעצמי "פאק איט, לא משנה מי בא לעבוד איתי, אני אתן את כל מה שיש יש לי ויש הרבה מה לתת". בואו נעשה Share ליכולות שלנו ולא לאגו שלנו. בואו נעשה את החיים אחד של השני טובים יותר.

אתם מוזמנים לשתף את הפוסט הזה עם האנשים אהובים עליהם.

חי

הכתבות הנקראות ביותר:

הישארו מעודכנים

אודות חי

חי שגיא הוא יועץ עסקי שמוביל להצלחה אישית ועסקית. הוא בעלים של חברת "הכוח לפעול". השיטה שפיתח, שיטת "הכוח לפעול", מיושמת היום בקרב חברות היי טק, פיננסים, תקשורת ועוד. בעל ניסיון של מעל עשר שנים כמאמן שחקנים, במאי, מורה למשחק מול מצלמה, מנחה סדנאות ראיון טלוויזיוני ומחבר הספר "רגע אמיתי". מוביל אלפי אנשים, פוליטיקאים, אנשי תקשורת, שחקנים, אנשי עסקים ובכירים בצה"ל להוציא מעצמם את הטוב ביותר.
 

מפת הגעה

שעות פתיחה

רוצה לשריין לך מקום בסמינר
" אונליין Top Speaker"?

(כנס אינטרנטי ללא עלות)

*מספר המקומות בכנס האינטרנטי מוגבל ל100 משתתפים.

רוצה לשריין לך מקום באירוע "Top Speaker"?

לאחר מילוי הטופס תועבר/י לתשלום מאובטח
(49 ש"ח ליחיד, 88 ש"ח לזוג) בהרשמה מוקדמת

50%


*אם לאחר מילוי הטופס אינך מועבר לדף סליקה, כנראה שכל המקומות באירוע אזלו.

רוצה ליישם את הסודות של הספר?
אני מזמין אותך לתוכנית שלי "Top Speaker Mastery"?

(הרשמה בעיצומה)

* בד"כ התוכנית סולד אאוט כשבועיים לפני המועד.